Ako spísať svoje ciele na začiatku roka
Ako spísať svoje ciele na začiatku roka, alebo kedykoľvek, keď sa rozhodneme vytýčiť si ciele
O snoch a cieľoch som už publikovala jeden článok na tomto blogu (link na konci článku), no podrobnejšie o tvorbe cieľov sa budem venovať v tomto texte.
Na prácu s cieľmi si treba spraviť naozaj pohodový čas, jedno poobedie či celý víkend. Je proste potrebné, aby ste mali čas rozmýšľať a písať, spisovať svoje túžby a sny aj počas varenia, upratovania, resp. iných aktivít, ktoré v ten deň robíte.
Sny sa stávajú cieľmi v momente, keď k nim priradíte dátum!
Proces tvorby cieľov:Prvý krok:
Spíšte všetky svoje úspechy za minulý rok. Všetko, čo ste dosiahli, spravili, urobili, za čo ste sa ohodnotili vy sami a za čo vás chválili iní. Všetko, čo bolo nad rámec priemeru či každodenných rutinných aktivít.
Najprv spíšete tie najväčšie, potom postupne menšie a neskôr aj tie drobné úspechy, ktoré sa vám môžu zdať banálne. Napríklad, že ste sa prekonali a vyliezli ste na vysokú horu, o ktorej ste si pôvodne mysleli, že to nezvládnete, alebo ste po rokoch zavolali kamarátke, s ktorou ste boli rozhádané.
Tento krok je veľmi, veľmi dôležitý, aby ste potom mali odvahu písať svoje ciele na ďalší rok. Len takto precítite naozaj, aká ste úžasná/úžasný, čo všetko ste dosiahli, spravili, urobili.... Narastie vám sebavedomie a dokážete si ciele dať väčšie. Bez tohto prvého kroku by ste spisovali len priemerné, bojazlivé ciele - so strachom a myšlienkou, či to fakt dosiahnem.Druhý krok:
Po skončení prvého kroku si svoje úspechy prečítajte a v duchu sa ohodnoťte, oceňte, uznajte sa. VŽDY je niečo, čo ste uplynulý rok dokázali navyše, za čo sa môžete oceniť. A potom...
...bez rozmyslu napíšte svoje sny.... VŠETKY!
Všetko, po čom túžite, čo si prajete dosiahnuť, vidieť, kúpiť, urobiť.Tretí krok:
Ku každému riadku (snu) napíšte sumu, koľko by to stálo, alebo čas potrebný na dosiahnutie. Napríklad k novému nábytku do spálne dajte orientačnú sumu (vždy vyššiu ako priemer) a k cieľu schudnúť 5 kg napíšte reálny termín, dokedy to chcete dosiahnuť. Štvrtý krok:
Každý sen označte dátumom, kedy to chcete mať hotové, či dosiahnuté. Dávajte si reálne termíny, inak je to zbytočné. Schudnúť 5 kg sa dá aj za 5 dní, ale je to nezdravé a neefektívne, lebo s veľkou pravdepodobnosťou kilá priberiete späť (alebo aj viac).
V tomto bode ešte neriešte, ako získate peniaze na vysnívanú dovolenku. Napíšte len dátum, či to má byť v lete, alebo zimná lyžovačka v decembri.Piatky krok:
Prezrite si každý váš cieľ a dopíšte, kto by vám dosiahnutí mohol pomôcť, alebo čo sa musíte doučiť, resp. aké nástroje potrebujete.
Napríklad: k chudnutiu – nájsť trenérku, či výživového poradcu, k spusteniu eshopu – tvorcu webovej stránky, okružná plavba loďou – nadšenie partnera pre váš cieľ (ak to bude aj jeho cieľ, podporí vás energiou aj finančne).
Z tohto bodu vám môžu vzniknúť nové ciele, resp. už sú to úlohy, ktoré musíte splniť. Postupujete rovnako: spíšte ich do zoznamu, pridajte dátum, kedy to zrealizujete a potom to spravte. Napríklad:
- nájsť výživového poradcu – do konca januára
- rozhovor s partnerom – tento víkend
- zistenie cien plavieb – zajtra
- začať študovať angličtinu – zistiť možnosti cez víkend, začať najneskôr od februára.Šiesty krok:
Keď už budete mať všetky ciele a úlohy opatrené dátumom, preneste ich do kalendára. Môžete si vytvoriť aj nástenku snov, ktorú si dáte na pozadie do počítača, alebo najlepšie vytlačiť a nalepiť na miesto, kde ju vidíte každý deň (chladnička, dvere skrine v spálni a pod.)Ďalšie kroky sú rovnaké.
Robte aktivity, ktoré ste si naplánovali. Čítajte svoje ciele, inšpirujte sa inými úspešnými ľuďmi a vyhľadávajte možnosti, či stretnutia, ktoré vám pomôžu k dosiahnutiu vašich snov.
Pamätajte, ste priemerom piatich vašich najbližších priateľov. Sú to ľudia, ktorí vás inšpirujú a podporujú, alebo vám berú energiu. Ja som vždy chcela mať okolo seba takých priateľov, ktorí sú minimálne o krok predo mnou. Už v mladosti som sa naučila mať vzory a učiť sa len od tých, ktorí už niečo v živote dokázali. Lebo ak to dosiahli oni, je veľká pravdepodobnosť, že to dokážem aj ja.
Čo teda spravíte vy pre svoje sny? Zostanú snami, alebo z nich urobíte ciele a vykročíte?
Články s podobnou tematikou na mojom blogu:
Sny, ciele, úspechy a umenie byť vďačný
2017 - rok jedničky. Začnite!
Ak to naozaj myslíte vážne, ponúkam vám ešte jednu pomôcku pre správne zadávanie cieľa.
Zodpovedzte nasledovné otázky:
- Máte cieľ sformulovaný pozitívne?
- Ak viete čo nechcete - čo chcete miesto toho?
- Ako veľmi to chcete? Ako veľmi e pre vás váš cieľ dôležitý?
- Je to skutočne VÁŠ cieľ?
- Ak sa vám podarí cieľ dosiahnuť, k čomu to bude dobré - pre vás, pre iných ľudí, pre okolie, pre firmu, a pod.?
- Nakoľko je cieľ pod vašou kontrolou? Do akej miery môžete vy sami dosiahnutie cieľa ovplyvniť?
- Ak cieľ nie je v plnej miere pod vašou kontrolou, ktorú časť môžete ovplyvniť vy? Ako môžete ovplyvniť ostatné faktory, ktoré vstupujú do hry?
- Ako spoznáte, že ste svoj cieľ dosiahli? Ako ho zmeriate? Pomocou akého ukazovateľa budete merať váš postup k cieľu?
- Kto ešte spozná dosiahnutie cieľa - a ako?
- Čo konkrétne bude inak, keď svoj cieľ dosiahnete?
- Dokedy chcete dosiahnuť svoj cieľ? Kedy na tom začnete pracovať? Koľko času máte k dispozícií?
- Aké postupné termíny (kontrolné body) ste si stanovili?
- Kde a s kým chcete dosiahnuť svoj cieľ?
- Je váš cieľ reálny? Ako veľmi si veríte, že ho dosiahnete?
- Je váš cieľ zaujímavý? Ako veľmi sa tešíte, že sa do toho pustíte?
- Akým spôsobom ste si svoj cieľ zaznamenali a zverejnili?
- Ako sa odmeníte, ak svoj cieľ dosiahnete?
- Keď sa vám podarí dosiahnuť váš cieľ, aké to bude mať širšie dôsledky? Kto alebo čo tým bude ovplyvnený?
- Je váš cieľ v súlade s ostatnými cieľmi?
- Je váš cieľ v súlade s vašou životnou víziou, hodnotami?
Tieto otázky sú výňatok (s prekladom) z knihy: Irmy Bohoňkovej: Sám sobě koučem - Cesta k úspechu v práci i v živote.