Novú webstránku nájdete na adrese:


www.kozmicka.sk

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

Ako spísať svoje ciele na začiatku roka

Ako spísať cieleAko spísať svoje ciele na začiatku roka, alebo kedykoľvek, keď sa rozhodneme vytýčiť si ciele
O snoch a cieľoch som už publikovala jeden článok na tomto blogu (link na konci článku), no podrobnejšie o tvorbe cieľov sa budem venovať v tomto texte.

Na prácu s cieľmi si treba spraviť naozaj pohodový čas, jedno poobedie či celý víkend. Je proste potrebné, aby ste mali čas rozmýšľať a písať, spisovať svoje túžby a sny aj počas varenia, upratovania, resp. iných aktivít, ktoré v ten deň robíte.


Sny sa stávajú cieľmi v momente, keď k nim priradíte dátum!

Proces tvorby cieľov:

1Prvý krok:
Spíšte všetky svoje úspechy za minulý rok. Všetko, čo ste dosiahli, spravili, urobili, za čo ste sa ohodnotili vy sami a za čo vás chválili iní. Všetko, čo bolo nad rámec priemeru či každodenných rutinných aktivít.
Najprv spíšete tie najväčšie, potom postupne menšie a neskôr aj tie drobné úspechy, ktoré sa vám môžu zdať banálne. Napríklad, že ste sa prekonali a vyliezli ste na vysokú horu, o ktorej ste si pôvodne mysleli, že to nezvládnete, alebo ste po rokoch zavolali kamarátke, s ktorou ste boli rozhádané.

Tento krok je veľmi, veľmi dôležitý, aby ste potom mali odvahu písať svoje ciele na ďalší rok. Len takto precítite naozaj, aká ste úžasná/úžasný, čo všetko ste dosiahli, spravili, urobili.... Narastie vám sebavedomie a dokážete si ciele dať väčšie. Bez tohto prvého kroku by ste spisovali len priemerné, bojazlivé ciele - so strachom a myšlienkou, či to fakt dosiahnem.

2Druhý krok:
Po skončení prvého kroku si svoje úspechy prečítajte a v duchu sa ohodnoťte, oceňte, uznajte sa. VŽDY je niečo, čo ste uplynulý rok dokázali navyše, za čo sa môžete oceniť. A potom...
...bez rozmyslu napíšte svoje sny.... VŠETKY!
Všetko, po čom túžite, čo si prajete dosiahnuť, vidieť, kúpiť, urobiť.

3Tretí krok:
Ku každému riadku (snu) napíšte sumu, koľko by to stálo, alebo čas potrebný na dosiahnutie. Napríklad k novému nábytku do spálne dajte orientačnú sumu (vždy vyššiu ako priemer) a k cieľu schudnúť 5 kg napíšte reálny termín, dokedy to chcete dosiahnuť.

4Štvrtý krok:
Každý sen označte dátumom, kedy to chcete mať hotové, či dosiahnuté. Dávajte si reálne termíny, inak je to zbytočné. Schudnúť 5 kg sa dá aj za 5 dní, ale je to nezdravé a neefektívne, lebo s veľkou pravdepodobnosťou kilá priberiete späť (alebo aj viac).

V tomto bode ešte neriešte, ako získate peniaze na vysnívanú dovolenku. Napíšte len dátum, či to má byť v lete, alebo zimná lyžovačka v decembri.

5Piatky krok:
Prezrite si každý váš cieľ a dopíšte, kto by vám dosiahnutí mohol pomôcť, alebo čo sa musíte doučiť, resp. aké nástroje potrebujete.
Napríklad: k chudnutiu – nájsť trenérku, či výživového poradcu, k spusteniu eshopu – tvorcu webovej stránky, okružná plavba loďou – nadšenie partnera pre váš cieľ (ak to bude aj jeho cieľ, podporí vás energiou aj finančne).

Z tohto bodu vám môžu vzniknúť nové ciele, resp. už sú to úlohy, ktoré musíte splniť. Postupujete rovnako: spíšte ich do zoznamu, pridajte dátum, kedy to zrealizujete a potom to spravte. Napríklad:
- nájsť výživového poradcu – do konca januára
- rozhovor s partnerom – tento víkend
- zistenie cien plavieb – zajtra
- začať študovať angličtinu – zistiť možnosti cez víkend, začať najneskôr od februára.

6Šiesty krok:
Keď už budete mať všetky ciele a úlohy opatrené dátumom, preneste ich do kalendára. Môžete si vytvoriť aj nástenku snov, ktorú si dáte na pozadie do počítača, alebo najlepšie vytlačiť a nalepiť na miesto, kde ju vidíte každý deň (chladnička, dvere skrine v spálni a pod.)

7Ďalšie kroky sú rovnaké.
Robte aktivity, ktoré ste si naplánovali. Čítajte svoje ciele, inšpirujte sa inými úspešnými ľuďmi a vyhľadávajte možnosti, či stretnutia, ktoré vám pomôžu k dosiahnutiu vašich snov.

Pamätajte, ste priemerom piatich vašich najbližších priateľov. Sú to ľudia, ktorí vás inšpirujú a podporujú, alebo vám berú energiu. Ja som vždy chcela mať okolo seba takých priateľov, ktorí sú minimálne o krok predo mnou. Už v mladosti som sa naučila mať vzory a učiť sa len od tých, ktorí už niečo v živote dokázali. Lebo ak to dosiahli oni, je veľká pravdepodobnosť, že to dokážem aj ja.

Čo teda spravíte vy pre svoje sny? Zostanú snami, alebo z nich urobíte ciele a vykročíte?

Články s podobnou tematikou na mojom blogu:
Sny, ciele, úspechy a umenie byť vďačný
2017 - rok jedničky. Začnite!

 

Ak to naozaj myslíte vážne, ponúkam vám ešte jednu pomôcku pre správne zadávanie cieľa.

Zodpovedzte nasledovné otázky:

 • Máte cieľ sformulovaný pozitívne?
 • Ak viete čo nechcete - čo chcete miesto toho?
 • Ako veľmi to chcete? Ako veľmi e pre vás váš cieľ dôležitý?
 • Je to skutočne VÁŠ cieľ?
 • Ak sa vám podarí cieľ dosiahnuť, k čomu to bude dobré - pre vás, pre iných ľudí, pre okolie, pre firmu, a pod.?
 • Nakoľko je cieľ pod vašou kontrolou? Do akej miery môžete vy sami dosiahnutie cieľa ovplyvniť?
 • Ak cieľ nie je v plnej miere pod vašou kontrolou, ktorú časť môžete ovplyvniť vy? Ako môžete ovplyvniť ostatné faktory, ktoré vstupujú do hry?
 • Ako spoznáte, že ste svoj cieľ dosiahli? Ako ho zmeriate? Pomocou akého ukazovateľa budete merať váš postup k cieľu?
 • Kto ešte spozná dosiahnutie cieľa - a ako?
 • Čo konkrétne bude inak, keď svoj cieľ dosiahnete?
 • Dokedy chcete dosiahnuť svoj cieľ? Kedy na tom začnete pracovať? Koľko času máte k dispozícií?
 • Aké postupné termíny (kontrolné body) ste si stanovili?
 • Kde a s kým chcete dosiahnuť svoj cieľ?
 • Je váš cieľ reálny? Ako veľmi si veríte, že ho dosiahnete?
 • Je váš cieľ zaujímavý? Ako veľmi sa tešíte, že sa do toho pustíte?
 • Akým spôsobom ste si svoj cieľ zaznamenali a zverejnili?
 • Ako sa odmeníte, ak svoj cieľ dosiahnete?
 • Keď sa vám podarí dosiahnuť váš cieľ, aké to bude mať širšie dôsledky? Kto alebo čo tým bude ovplyvnený?
 • Je váš cieľ v súlade s ostatnými cieľmi?
 • Je váš cieľ v súlade s vašou životnou víziou, hodnotami?


Tieto otázky sú výňatok (s prekladom) z knihy: Irmy Bohoňkovej: Sám sobě koučem - Cesta k úspechu v práci i v živote.

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM