Novú webstránku nájdete na adrese:

 www.kozmicka.sk


 

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

Ako a čím vytvárať faktúry na Apple MAC-u

Superfaktura.skKeď som pred rokmi prešla z OS Windows na MAC, postupne som si všetky programy pretavila z .exe na .dmg inštalačné súbory, presnejšie: našla som na internete “mac” náhradu za obľúbené softvéry z prostredia Windows. Najväčším problémom však bolo nájsť riešenie pre tvorbu faktúr.

Je niekoľko možností, ako môže drobný podnikateľ vystavovať faktúry (nielen na MACu) – ak teda odhliadneme od ručne vyplnených tlačív (to už snáď ľudia naozaj nerobia):

 • Stiahnuť si z internetu vzor faktúry v EXCEL tabuľke a zakaždým vyplniť údaje a následne uložiť pod menom klienta.  Je to veľmi pracné a neefektívne, aj keď sa môže zdať, že je to rýchle riešenie. Má to toľko nevýhod, že túto možnosť naozaj neodporúčam.
 • Nechať si vystavovať faktúru účtovníkom – vyžaduje si to navýšené náklady a často je to zdĺhavý proces. Napríklad keď faktúru potrebujete zaslať okamžite, inak prídete o biznis.
 • Vytvárať faktúry cez webové rozhranie – výhoda je, že sa k tomu dostanete kdekoľvek, no má to niekoľko nevýhod: musíte byť online, dôverovať ľuďom, poskytovateľom systému, aj keď ich nepoznáte, namiesto jednorázovej platiť mesačné poplatky za službu a pod.
 • Stiahnuť si dobrý softvér a vytvárať faktúry v ňom. Dobrý znamená, že poskytuje navyše funkcie ako štatistiky, sumarizácie, databázu klientov aj fakturovaných položiek a pod.

Pre MAC som našla zaujímavé riešenia, no vždy bol nejaký problém: buď sa nedali preložiť všetky položky (riadky) výslednej faktúry do slovenčiny, alebo neposkytovali dostatočný užívateľský komfort.

Keďže som online fakturáciu nechcela využívať (odrádzala ma hlavne vlastná nedôvera k poskytovateľovi služby a mesačné poplatky), tak som si kúpila Paralells Desktop. Pomocou neho som si v MAC-u vytvorila virtuálne Windows prostredie, kde som mohla nainštalovať svoj obľúbený program na tvorbu faktúr.
Netrvalo dlho a tento robustný systém, ktorý mi spomaľoval Macintosh, odinštalovala. Bolo to hrozne neefektívne riešenie. "Nikdy viac" – hovorila som si vtedy.

Pátranie znova začalo a moja sústavná nedôvera k online fakturačným službám ma dohnala ku kúpe snáď jediného ekonomickému programu aj pre MAC istej českej spoločnosti, ktorá ale v tom čase ponúkala len robustný softvér pre celú účtovnú agendu. Skvelý produkt, no je obrovský a všetky jeho geniálne funkcie boli pre mňa zbytočné. Potrebovala som len vytvárať faktúry.
Keďže inú možnosť som nemala, a keďže som už program kúpila, robila som faktúry v tomto programe. Nie je mojim cieľom opisovať nevýhody daného produktu, preto len malá poznámka o tom, že mi celkom nevyhovoval, no iné riešenie som nemala.

Až do času, keď som si kúpila novú SSD kartu a nainštalovala si celkom nový operačný systém. Starý program pre fakturáciu sa mi nedal spustiť, firma odo mňa žiadala uhradiť aktualizácie za 3-4 roky dozadu, aby som ho mohla spustiť na novom macu a zase som stála pred problémom: ako budem vytvárať faktúry.
Našla som jeden voľne dostupný program, prepísala ho celý z angličtiny do slovenčiny a začala som sa cítiť spokojne, keď pri tretej faktúre mi zrazu vypísal "error" a dáta zmizli. Myslela som si, že je to jednorázová udalosť, no keď som to zažila znova pri vyššom počte vložených faktúr a dát, stratila som trpezlivosť a bola som dohnaná zdolať moju nedôveru a vyskúšať online fakturačný systém.

Vyskúšala som všetky online systémy, ktoré dnes trh ponúka a zakotvila som u Superfatura.sk
Všetko, čo som si doteraz myslela o online fakturačnom systéme, šmahom ruky zmizlo. Som tak veľmi nadšená, že som sa rozhodla o tom napísať článok. Myslím si totiž, že s týmto problémom nie som sama a preto mi dovoľte napísať niekoľko postrehov, aby ste sa už vy nemuseli zdržiavať hľadaním, skúšaním a pod.

Prečo som nadšená zo služieb Superfaktura.sk

 • K práci potrebujem internet – toto už nie je nevýhoda, veď net už máme naozaj všade, či je to nástroj (mobil, notebook, tablet, iPad, PC a pod.) alebo internetové pripojenie. Ak nie ste doma, všade je možné nájsť free wifi pripojenie, alebo vaše 3G či 4G od mobilného operátora.
 • Otvorenie "programu" je superrýchle. Kým môj robustný softvér sa otváral snáď 2 minúty, webové rozhranie, kde sa prihlásim so svojimi osobnými údajmi je otázka pár sekúnd.
 • Pečiatku a podpis môžem rovnako vniesť do nastavení firiem (ako pri offline produktoch).
 • Klienti a fakturované položky sú ukladané, stačí ich raz zapísať, načítavajú sa veľmi rýchlo, po zadaní prvých písmen.
 • Štatistiky a rôzne nástroje na sledovanie platieb sú zrozumiteľné a prehľadné.
 • Celkové používanie je intuitívne, užívateľský komfort je na vysokej úrovni. Nepotrebovala som študovať žiadne manuály či videonávody na používanie.
 • Systém nie je preplnený zbytočnými funkciami. Chcem len vytvárať faktúry, tak mám na to kvalitný nástroj, no nezanesený ďalším balastom.
 • Práca s hotovými faktúrami je geniálna a rýchla (tvorba PDF, možnosti zasielania mailom či klasickou poštou).
 • Okrem faktúr systém pracuje aj s ďalšími dokumentami ako zálohová faktúra, dobropis, cenová ponuka, objednávky, jednoduchý sklad a pod.
 • Čo si ale najviac cením, to je podpora.


Zákaznícky servis (nielen) pri online produktoch je základom spokojného klienta. Ešte som sa len rozhodovala, ktorý z online produktov si vyberiem, keď som potrebovala niečo vyriešiť a tak som napísala na hotline. Kvalita komunikácie rozhodla.
Ľudia v Superfaktura.sk sú podľa všetkého pre svoju prácu zanietení a chápu dôležitosť dobrej komunikácie s potenciálnym klientom. Je to vidieť aj cítiť, majú ochotu pomôcť. (Napríklad, odpovedný mail je našitý presne na otázku a nevyzerá ako skopírovaná šablóna pripravených všeobecných odpovedí.)

Nebola by som úplná vo vymenovávaní výhod, keby som nenapísala o ďalších skvelých marketingových nástrojoch, ktoré táto spoločnosť ponúka.
Ak sa totiž podelíte so svojimi známymi o informáciu, že využívate Superfaktúru, môžete si svoju tridsaťdňovú lehotu pre skúšobné testovanie predĺžiť. Ja som to spravila, no úprimne povedané, urobila by som to aj bez tejto služby. Tento článok sa zrodil tiež z môjho nadšenia.
Lebo moja hlboká nedôvera bola vďaka ľuďom zo Superfaktúry "otočená" o 180 stupňov a teraz som fanúšikom online fakturačného systému.
Som na tom asi tak, že sa neviem dočkať, kedy budem znova vypisovať faktúru... (Lebo sa mi rozhranie Superfaktury tak páči.)

Záverom zhrniem svoje skúsenosti:

 • Ak ste prešli z Windowsu na MAC, nehľadajte žiadne iné riešenia, poplatok za Superfaktura.sk je naozaj veľmi prijateľný. Ušetríte čas a budete spokojní.
 • Ak pracujete na Windowsoch, no hľadáte systém na vytváranie faktúr, oplatí sa vám Superfaktúru využívať z viacerých dôvodov. Okrem výhod, čo som už v článku popísala, myslite aj na to, že raz, keď si kúpite nový počítač, alebo preinštalujete OS, nebudete musieť pracne riešiť dáta z minulých rokov, pri Superfakture to budete mať stále na jednom mieste. Vlastne toto platí aj pre MAC fanúšikov.


Možno som všetky výhody ani nestihla popísať, preto si radšej pozrite online aktuálne novinky a služby: www.superfaktura.sk

Prajem vám veľa uhradených faktúr!
Monika

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM