Novú webstránku nájdete na adrese:


www.kozmicka.sk

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

Anjeli na drevoryte - príbeh Evolet

Drevoryt s anjelomEvolet poznám niekoľko rokov. Odvtedy, ako som od nej dostala milý email, v ktorom okrem iného stálo: …..rada by som Vám napísala o mojom diele, drevoryte, kde sa mi objavila postava Anjela... Ten drevoryt skrýva veľa záhad... V tom čase som jej príbeh zverejnila na inom webe, dnes ho konečne prinášam aj Vám. Ale teraz už nechám rozprávať autorku drevorytu s anjelom, Evolet Uliczaiovú:

Žijem a pracujem v Rožňave, vlastním obchodík s oblečením a umeniu (kresleniu ceruzkou) sa venujem popri práci.  Svoje diela priamo vystavujem v obchode u seba - zdobia interiér -  a tam mal byt aj ten drevoryt... Pôvodne to drevo malo byt výplňou do pultu ale stolár mi ho zle odmeral a nesadlo to tam. Tak musel urobiť ešte jednu. Ja som si ten nepodarok zobrala domov a asi rok som ho mala pri posteli kde som spala. Dodnes neviem prečo práve 23. 7. 2011 som ho vybrala spoza postele, položila na bielu plachtu a začala som vyrývať symbol Rožňavy, vežu a námestie. Nikdy predtým som nič podobne nerobila, ale niečo mi viedlo ruku, tým som si istá.
Zaujímavosťou je, že sa to stalo deň po masakri v Nórsku, kedy pri výbuchu a streľbe prišlo o život 76 ľudí. Náhoda?

Keď som ťahala jednu stranu na veži, tak sa mi rydlo zaseklo a nešlo ďalej, bola tam hrča. Nešlo cez to, ani keď som silno zaryla. Ešte som si neuvedomovala ze je to úkaz anjela, tak som začala pracovať na vrchu veže. Vyryla som kríž ktorý ju zdobí a potom som chcela pokračovať tam kde ma to seklo a v tom som zbadala toho anjela. Zľakla som sa. Potom som už nevedela pracovať ďalej, nespala som asi tri dni. V nedeľu som dokončila ďalšiu časť námestia a potom som šla k maliarke Editke Ambrúžovej a s nou som dokončila estetickú stránku. Dcéra maliarky je farárka, prišla drevoryt pozrieť ku mne domov a vtedy mi porozprávala o veľa veciach, o ktorých som netušila.

Spomínala, že existuje legenda o Anjelovi, ktorý bol v Rožňave. Celý príbeh v skratke je o pastierovi, ktorý niekedy dávno žil a pásol ovce v okolí Rožňavy. Stádo sa mu roztrúsilo a on stratil chuť žiť a prosil Boha aby umrel. Neskôr od únavy zaspal a v tom sa mu prihovoril Anjel: „Hľadaj
lebo nájdeš niečo vzácne“.
V tom pastier vstal, začal kopať a kopať, našiel striebro a zlato (na mieste, kde je teraz veža)  a tak sa stalo mesto Rožňava Baníckym pokladom.

Farárka ma tiež upozornila na radnicu, kde nad erbom vidieť Anjela. Takže možno to ma spojitosť, lebo ten Anjel sa mi objavil presne na veži približne v strede.
Zaujímavý je aj ten fakt, že teraz máme rozkopané celé ľavé námestie, začali ho rekonštruovať a pritom našli starobylé chodby a mince. A na mojom drevoryte je presne to miesto označené ako cesta anjela odkiaľ prišiel - presne tam našli pamiatkari chodbu - ako keby toto moje dielo bolo mapou k niečomu.

Ak by ste videli moju tvorbu naživo, iste by ste mali zimomriavky!
Na tom obraze je zjavenie Panny Marie, je tam Ježiš ukrižovaný a veľa detských a iných tvárí. Sú tam traja Anjeli... Ja naozaj neviem kam ich priradiť.
Tento drevoryt ma neskutočne energiu!
Jeden veštec ktorý sa zaoberá Anjelmi mi povedal že mam liečivu silu, o ktorej ešte neviem a celé toto zjavenie Anjelov je dielom Panny Marie.

Evolet


Dozvedela som sa ešte ďalšie zaujímavosti:
Evolet sa pred zjavenými anjelmi na jej drevoryte vôbec nezaoberala spirituálnymi vecami. Napriek tomu má vlastnú vieru, ktorej podstata je: „Treba mať Boha v sebe a kostol doma.“
Aj keď Evolet tvrdí, že sa po tejto skúsenosti nič v jej živote nezmenilo, okolie ju vníma inak. Že vraj sa zmenila ona sama...

Obrázky drevorytu:
Drevoryt (112 x 90 cm) je ťažké a masívne drevo.

 

Takto to začalo

Drevoryt začiatok

Drevoryt s autorkou - Evolet Uliczai

Drevoryt s Evolet

 

Anjel na drevoryte

Drevoryt s anjelom

 

Drevoryt hotový:

 

Drevoryt: originál, čiernobiely a farebný

Drevoryt Drevoryt

Drevoryt

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM