Vytáča vás správanie partnera, priateľov či kolegov? Je tu riešenie.
Keďže denne riešim rôzne problémy a bloky počas osobných terapii, rada by som vám odovzdala jednu skvelú pomôcku, ktorú môže každý použiť v prípadoch, aké raz za čas (alebo aj často) prežívame všetci. Ide o stav, keď sa rozčúlime, alebo nejakým spôsobom vykoľajíme z nášho harmonického stredu vplyvom chovania niekoho v našom okolí. Buď je to kolega, partner, vlastné dieťa, či sused. Môže to byť aj cudzí človek, s kým sa stretneme raz za život, ale rovnako to môže byť rodič, či obchodný partner, s kým žijeme či prichádzame do styku pravidelne.
Skúste si teraz predstaviť chovanie, alebo spôsoby správania človeka, ktorý vás naposledy rozčúlil a potom si spomeňte na pocity, ktoré vo vás vyvolal.
Napríklad kolega je príliš energický, alebo naopak, rozčuľuje vás jeho umiernenosť a utiahnutosť. Alebo sústavné dobiedzanie susedky, či neustále „ničnerobenie“ partnera.
Vychádzajúc už z bežne známej pravdy, že každý vzťah nám chce niečo povedať, odteraz si môžete miniterapiu spraviť aj Vy sami.
Sú len dva dôvody, prečo nás správanie toho druhého rozhodí.
- 1. To, čo nás v druhom človeku irituje, to isté máme v sebe – aj keď možno v inej kvalite – len to nechceme vidieť.
Napríklad, vadí vám obmedzovanie a kontrola od šéfa a naozaj vás do nepríčetnosti vytáča sústavné nazeranie cez plece. Poviete si, že toto by ste nikdy nikomu nerobili a snažíte sa naozaj správať inak. Lenže ak sa pozastavíte a dostatočne sa otvoríte pravde, analýzou svojho správania možno zistíte, že hoci v práci ste benevolentní, no doma vlastné deti či partnera sústavne kontrolujete, prípadne obmedzujete. Takto zistíte, že šéf vám nastavil len zrkadlo na také konkrétne správanie, ktoré bolo potrebné vyčistiť a upraviť. Akonáhle sa vaše chovanie zharmonizuje voči partnerovi či deťom, zmení sa aj pracovná atmosféra.
Je ale možné, že prvý bod neplatí, napríklad, ak ste usilovná a vždy aktívna gazdiná a váš partner je „lenivý“, ako by ste ho titulovali pri rozhovore s priateľmi. Po práci prídete domov, upratujete, varíte, periete o deti sa staráte, nakupujete, vybavujete a nemáte ani chvíľu na oddych, pričom váš partner príde z práce, naje sa (čo ste mu navarili vy), potom si sadne pred televízor a po čase zaspí. Ste z toho frustrovaná, unavená, nahnevaná až zúrivá.
Jednoznačne prvý bod na Vás neplatí, lebo dokázateľne ste iná. V tom prípade sa otvorene pozrite na druhý bod:
- 2. To, čo nás v druhom človeku irituje – nám chýba a podvedome mu závidíme.
Aj keď aktívna „žienka domáca“ často hovorí, že by ani oddychovať nevedela, nie je to tak. Výchova a iné vonkajšie vplyvy ju nútia byť v pohybe a fungovať podľa „nainštalovaných“ programov, ktoré nosí v sebe väčšinou z detstva. Ale v kútiku duše by si tak rada sadla aj ona pred nejaký dobrý film, alebo so skvelou knihou. Bola by taká spokojná, keby niekto prevzal bremeno zodpovednosti a spravil úkony, ktoré ju každodenne zaťažujú. A toto zrkadlí partner: „ničnerobenie“ v preklade znamená, že občas by aj takáto energetická manželka mala zastaviť, myknúť plecom a povedať si: no a čo, keď to nebude spravené? Svet sa predsa nezrúti!
Partner jej ukazuje, aby pochopila, že aj ona má právo na oddych. Akonáhle si to uvedomí a zmení svoj postoj, aj manžel si to všimne a začnú sa diať zmeny. Vyskúšajte...
Iný príklad podobného dôvodu platnosti tohto druhého bodu je, ak veľmi malá, krehká, utiahnutá dievčina sa dokáže vytočiť pri kolegovi, ktorý ako veľká voda príde do práce, zvýšeným hlasom ohuruje všetkých naokolo a dostane nezaslúžené prémie, lebo si ich vybojoval. Toto zrkadlo hovorí tejto tichučkej dáme, aby našla v sebe oheň, ktorý vzplanie a občas aj ona buchne do stola a dá o sebe vedieť. Nech sa naučí postaviť sa sama za seba a otvoriť ústa tam, kde je potrebné.
Príkladov je milión, lebo každý z nás si podobným prechádza pomerne často. Dovtedy, kým nepochopíme naše vzťahy a ich odkazy a nenaučíme sa hľadať odpovede v sebe.
Je to geniálny a veľmi účinný nástroj, s láskou vám ho odovzdávam.
Odteraz teda, ak Vás niekto vytočí, spýtajte sa samých seba:
- Je možné, že túto vlastnosť mám aj ja v sebe, len o tom neviem? Alebo
- chýba mi táto schopnosť (vlastnosť)? Ako ju môžem prebudiť, či posilniť v sebe?
Ak budete otvorení a vnímaví, odpovede prídu a vy budete môcť v sebe napraviť deštruktívne programy. Je to jedna z ciest k harmonickému a šťastnému životu. Nech sa vám teda darí kráčať na tejto ceste čoraz ľahšie a radostnejšie!
S láskou
Monika