Novú webstránku nájdete na adrese:


www.kozmicka.sk

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

Ako spracovať smútok

Ako spracovať smútokPri prezeraní istého dokumentu, kde autorka odporúča 50 možností, ako riešiť blbý deň, zlú náladu, či smútok, proste taký deň, kedy sa nič nedarí, alebo sa všetko sype som našla rôzne odporúčania, dokonca aj také každodenné, ktoré si človek ani neuvedomuje, že si tým privodí dobrú náladu, alebo aspoň pokoj.

 

Napríklad:

  • Usmiať sa na cudzieho človeka a ten Vám úsmev opätuje.
  • Raňajkovať v posteli.
  • Ticho sledovať ako sa hrajú vlastné deti.
  • Kúpiť si knihu, ktorú máte dávno vyhliadnutú.
  • Prejsť sa v prírode a počúvať zvuky.
  • Načerpať energiu pri východe či západe slnka.
  • Jednu celú hodinu len maľovať (vymaľovávať relaxačné mandaly, obrázky).
  • Pomôcť slabším či chorým.
  • Navštíviť rodinu.
  • Pozrieť si komédiu, alebo inak sa ponoriť do smiechu.

A tak mi pri tomto jej článku napadlo, ako moji čitatelia riešia „deň blbec“? Spýtala som sa ich a v článku uvádzam niekoľko z nich. Následne vám prinášam skvelú techniku, ako pracovať s negatívnymi pocitmi, ktoré nás dlhodobo zvierajú a nedovolia prežívať radosť.

Na otázku: Ako sa zharmonizujete Vy, keď Vás niečo rozladí? prišlo niekoľko odpovedí:

Daniela napísala:
Smútok sa v mojom živote sa mi ho podarilo postupne eliminovať. Akonáhle cítim, že na mňa "ide" smútok, zbystrím pozornosť a zvýšim svoje pozitívne správanie: láska, smiech, priatelia, nafukovanie radosti a hudba. Áno, chcelo to roky cvičenia, ale teraz to ide samo - podvedome.
Ako vyzerá "nafukovanie radosti"?
Každú radosť vedome intenzívnejšie prežívam a s úsmevom sa neustále k nej v myšlienkach vraciam. Rozprávam o nej svojim priateľom, a tým ju znova prežívam. Tak sa z jednej radosti stane 10 radostí. Krok za krokom a smútok je preč!
Už som nastavená tak, že smútok príde nečakane a nečakane aj odíde.
Beriem ho, bol mi poslaný, je môj. Ďakujem zaň.

Lucia napísala:
Keď mám ozaj zlé dni (a tých je teraz pri rozvode viac), veľmi mi pomáha pozerať sa na svoju najmladšiu dcérku ako sa hrá a cítiť, to čo ide z nej. Keď sa usmeje a to ona robí stále, na svete už nie je pre mňa žiaden problém. Je to taký môj malý anjelik. A milujem slnko a to keď ma hladká po tele. Takže chodievam s malou v kočíku po meste sporo oblečená, aby som ho dostala do seba každou bunkou. A tiež mi pomáha chuť kávy a zapálená sviečka. Mám šťastie, že vždy keď sú tie dni najhoršie, znenazdania sa ozvú ľudia, ktorí ma rozveselia. Srandičkami odvedú moje zlé a pochmúrne myšlienky preč. Milujem smiech.

Katka napísala:
Jednoznačne na prvom mieste je čítanie ezoterických kníh alebo o osobnom rozvoji, alebo čítanie a opakovanie pozitívnych afirmácií. Veľmi mi pomáha, keď rozvíjam tvorivosť (vyfarbujem si alebo tvorím venčeky na dvere). Rada si ľahnem na záhrade na lehátko a len v tichosti ležím a počúvam zvuky okolo. Rada sa pozerám na svoje deti, keď sa hrajú. Častokrát dcérka (4roky) vidí, že mám "deň blbec" a vtedy za mnou dobehne, objíme ma, povie že ma ľúbi a že som najkrajšia na svete :-) A to ozaj veeeľmi pomôže.

Paula napísala:
Cestou z práce rada chodievam pešo a keď idem vedľa nákupného centra, tak vojdem do kníhkupectiev, kde zmením myšlienky, pozerám si knihy a keď ma niektorá zaujme, kúpim si ju, alebo naplánujem si jej kúpu. Ďalšie riešenie mám, že si sadnem doma do môjho obľúbeného kresla a pozerám  fotografie nafotené na poznávacích dovolenkách, ktoré mám veľmi rada a vizuálne spomínam na mestá, prírodu európskych krajín a na ich spoznanú históriu a súčasný život ich obyvateľov. Tiež si veľmi rada vypočujem hudbu. Je veľa spôsobov ako sa upokojiť a na každom záleží čo si vyberie.

Zlatka napísala:
Keď pred rokmi nečakane navždy odišiel môj priateľ, zrútil sa celý môj svet. Rodina a priatelia mi veľmi pomohli, za to som im všetkým vďačná. Bolo mi ale jasné, že smútok musím prežívať sama. A tak som veľa meditovala, čítala som jednu ezoterickú knihu za druhou, mentálne som sa rozprávala so spirituálnymi bytosťami doma, ale aj vonku, v prírode. V tej dobe som bola rada sama. A dnes keď som smutná , alebo ma nájde DEŇ-BLBEC robím to isté. V prípade, že som niečo spackala, porozprávam sama sa so sebou, odpustím si a hneď mi je ľahšie. Niekedy sa podelím so svojimi starostami s priateľmi. A znova príde nový deň, nové úlohy, nové zážitky a je mi dobre. Naozaj mám viac šťastných dní ako tých menej šťastných.

Vierka napísala:
Keď mám zlý deň, keď na mňa všetko padá, vtedy je najlepšie pre mňa, keď všetko nechám a idem
von do prírody. Tam si krásne prevetrám hlavu a myšlienky. Potom idem medzi ľudí porozprávam sa a hneď mi je lepšie. Často používam aj rôzne afirmácie. Veľmi často používam afirmáciu, ktorú som našla asi pred dvadsiatimi rokmi:
Verím, že moje kroky vždy vedie Boh,
Verím, že vždy pôjdem správnou cestou,
Verím, že Boh mi vždy ukáže cestu tam, kde žiadnu nevidím.

Táto afirmácia mi vždy pomôže a vždy nájdem riešenie.


Ďakujem pekne mojim čitateľom, že sa s nami podelili o svoje riešenia.
Niekoľko ešte dodávam aj ja:


Ak na vás padne smútok, či iné nepríjemné pocity, je dôležité snažiť sa žiť v dnešku. Nevracať sa myšlienkami do minulosti, netrápiť sa nad tým, čo sa už zmeniť nedá a tiež neplytvať energiu na zajtrajšok, ktorý sa ešte ani nestal. Snažiť sa každý deň prežiť s vedomím, akoby DNES bol ten posledný. Užívať si každú minútu naplno, lebo tento moment je len teraz a potom je nenávratne preč. A nech ten moment stojí za to. Nech je šťastný a naplnený radosťou.


Žiť Tu a Teraz znamená, že to, čo práve robím, robím naplno, venujem tomu svoju 100%-nú pozornosť. Môžu to byť pracovné či iné fyzické aktivity, ale aj bytie s druhým človekom. Keď vnímam aktuálnu aktivitu na 100%, tak nebudem mysľou riešiť problémy, či iné negatívne pocity.
To je byt tu a teraz...

Ďalšia možnosť pre riešenie:
Akonáhle je situácia v mojom živote, ktorú si všimnem, ktorá ma buď vykoľají z rovnováhy, alebo sa nad ňou zamyslím, je to jasný dôkaz toho, že mi to naozaj niečo chce povedať. Vtedy je dobré trochu zrelaxovať a spýtať sa, prečo sa mi táto situácia dostala do života? Čo sa z toho mám ja naučiť? Čo mi chce vesmír týmto povedať? V stíšenom stave, vo vlastnom tichu sa zrazu ozve hlas a prídu odpovede...

Napokon vám prinášam skvelú techniku, ako pracovať s negatívnymi pocitmi, ktoré nás dlhodobo zvierajú a nedovolia prežívať radosť.

Táto možnosť je jedna z viacerých. Ak vám niečo funguje, nemeňte to. Ak ale potrebujete svoju situáciu riešiť  a ešte ste nenašli efektívny spôsob, vyskúšajte tento postup ako sa dostať do rovnováhy, pričom táto metóda má aj terapeutický výsledok.
Terapeutický výsledok znamená, že ak prejdete cestou riešenia, vyčistíte svoje bloky a programy, ktoré spúšťali negatívne pocity vo vás (smútok, hnev, a pod.), dostanete sa do harmonického stavu, kde slobodne môžete prežívať radosť a šťastie.Ako sa mám stať?

Metóda spočíva v zodpovedaní jedinej vety. Ak vás niečo bolí, cítite smútok, bezradnosť, hnev, čokoľvek, čo nie je láskyplný pocit, odpovedzte na túto otázku:

Akou sa mám stať, aby to nebolelo?

Aké vlastnosti má osoba, ktorá v tejto situácii netrpí?

 

Napríklad:
Zažili ste zradu partnera a pociťujete smútok, sklamanie, hnev ale aj sebaobviňovanie (a možno niekoľko ďalších  ťaživých pocitov).

Spíšte zoznam vlastností, ktoré by ste mali v sebe posilniť, aby vás to nebolelo:
Viera – všetko je tak ako má byť. Aj keď nechápem, prečo sa to stalo, verím, že to má nejaký zmysel a poslanie.
Pokoj – dôležité, že poznám pravdu, vždy je to lepšie, ako žiť v klamstve.
Dôvera – dôverujem Bohu, že aj táto situácia sa vyrieši.
Odovzdanie – odovzdávam svoje bolesti anjelom a Bohu, aby som to nemusela sama niesť. Odovzdávam svoje trápenie s vierou, že sa všetko vyrieši.
Radosť – viem, že bolesť je jedna z ciest k napredovaniu. Teším sa teda, že ak sa táto situácia vyrieši a pochopím ju, znova postúpim ďalej v múdrosti.
Pozitívne očakávanie – každé ráno (každú hodinu) zvedavo sledujem, ako sa to bude vyvíjať, lebo verím, že mi táto situácia prinesie niečo nové do života.

Pokračujte podľa toho, čo všetko vás ešte bolí pri tomto zážitku – ako keby ste vyvracali negatívne pocity za pozitívne.

Ďalší príklad:
Vaše dieťa spraví niečo, čím vás veľmi sklame, vyľaká, nahnevá (a pod.) alebo ste pri tom aj bezradná, lebo vôbec nemáte dosah na jeho konanie (či riešenie jeho situácie).

Akou musím byť, aby ma to nebolelo?
Priateľská – moje dieťa trpí viac, aj keby to nedávalo najavo, preto musím byť k nej/k nemu priateľská (a nie útočná, či agresívna s výčitkami).
Pokojná – ak negatívne energie zo situácie ešte vynásobím svojou agresiou, riešenia nás obídu. Predýcham sa do pokoja, aby som lepšie videla možnosti, dôvody, úlohy či lekcie z tejto situácie.
Vďačná – s hlbokou vďakou prežívam udalosť a ďakujem za to, že to nie je ešte horšie.
Trpezlivá – viem, že musím trpezlivo vydržať ten čas, kým sa moje dieťa „uvedomí“ a po životných skúsenostiach pochopí, ako mi ublížilo (prípadne svojmu okoliu).
Zvedavá – hľadám odpovede na otázku, prečo práve mne sa toto muselo stať. Čo sa z toho mám ako matka naučiť ja?
Dôvera – dôverujem vyššej moci, že si moje dieťa týmto muselo prejsť a je to jej/jeho cesta.
Viera – verím v Boha a anjelov, že sa všetko napokon vyrieši k dobru všetkých zúčastnených.

A takto sa dá pokračovať podľa toho, o čo konkrétne sa jednalo v danej situácii.

Tieto zoznamy aj s vysvetlením si napíšte na papier a noste ho pri sebe. Zakaždým, keď sa negatívna emócia chce prejaviť, prečítajte si zoznam, ak treba doplňte ho ďalšími uvedomeniami a vlastnosťami, ktoré vám pomôžu v tom, aby ste netrpeli. Samozrejme, kľúčom k riešeniu a bezbolestného stavu je, aby ste tým vlastnostiam aj uverili a podľa nich sa správali.
Je to neskutočne silná technika, funguje aj na dočasné aj na dlhodobé bolesti.

Prajem vám, aby ste ju museli použiť čo najmenej, aby vaše dni plynuli v nekonečnej radosti a šťastí!


Nakoniec jeden z mojich obľúbených citátov z filmu Stroskotanec (Cast Away) s Tomom Hanksom.
Lietadlo vletí do búrky a keď sa pokúsi o núdzové pristátie, stroj sa zrúti do mora. Hlavný hrdina sa ocitá na ostrove úplne sám, kde prežije tisícpäťsto dní. Po návrate do civilizácie, keď rozpráva svoje zážitky sa ho kolega spýta, ako dokázal prežiť.
Tom Hanks zamyslene odpovedal:
Povedal som si, že musím žiť ďalej, lebo zajtra znova vyjde slnko a ktovie, čo prinesie príliv...


S láskou
Monika

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM