Novú webstránku nájdete na adrese:


www.kozmicka.sk

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

Ako sa zachovať, keď nás niekto ohovára

NáčelníkNa ceste duchovného prebudenia je jedna dôležitá a základná lekcia: neodsudzovať, nehnevať sa na druhého človeka, aj keby nám ublížil. V tomto bode sa učíme pochopiť zraneného človeka, ktorý vo svojej bolesti útočí, lebo to inak nevie. V knihe Osvietení, od Grace Cook som našla geniálne opísaný príbeh pre podobné situácie.

Indián, ktorý sa cíti neprávom ohováraný prichádza za náčelníkom a pýta sa ho:

- Čo má spraviť taký človek, o ktorom rozširujú samé klamstvá, očierňujú ho, za jeho chrbtom hovoria zlomyseľné veci, kvôli ktorým ho ostatní ľudia obchádzajú a opovrhujú ním? Ako môže získať späť to, o čo ho pripravili ľudia s otráveným jazykom?

Náčelník odpovedal:
- Cnosť nepotrebuje ochranu. Žiadny človek nemôže byť zbavený niečoho, čo sa stalo súčasťou jeho duše. Dobrotu a čistotu nie je možné zo srdca vytrhnúť spolu s koreňom.  
Ale u toho, kto tieto slová vysloví, každým krutým a nespravodlivým očierňovanín a kritikou sa tieň v jeho srdci stáva väčším a hustejším. Preto tvojou úlohou je, aby si tomuto človeku (ktorý šíril tvoju zlú povesť) prepožičal dôveru a pomáhal mu. Ak dokážeš odpustiť a zabudnúť, on sa naučí vážiť si ťa. Spôsobil ti utrpenie, no v jeho srdci je rana hlbšia. Môžeš k nemu cítiť iné, ako úprimnú ľútosť?


Často som si túto vetu pripomínala, keď ma osud spojil s niekým, kto ubližoval. Niekedy sú to naši najbližší, inokedy kolegovia, či susedia, a občas nás zrania úplne neznámi ľudia. Vždy je to ale o tom, že daný človek nemá spracované v sebe svoje zranenia a tak vie reagovať len útokom – pričom podvedome bráni svoju dušu od ďalších zranení.

Sú ale ľudia, ktorí prekročili hranicu sebauzdravenia, neuvedomujú si svoj disharmonický stav, nechcú sa vyliečiť a ich Ego už tak veľmi zosilnelo a prebralo nadvládu, že tenký hlások potlačenej duše sa už nevie vydrať na povrch. Takýchto ľudí zvykneme označovať za „zlých“.

Čo s nimi? Náčelník v knihe „Osvietení“ hovorí ďalej:

- Najprv v jeho srdci zomrie radosť – aj keď nikto o tom nevie -, lebo hlas svedomia, ktorý by mal byť múdrym radcom sa premení na pálivú ranu. Stratí chuť do života, jeho dni sa stávajú sivými a ťažkými. Ochorie a smrť – namiesto toho, aby bola milá a jemná – sa prihlási ako tyran prinášajúci kruté utrpenie. Nepravdivý človek toto nemôže obísť. Jeho majetok sa tiež stratí, keďže duch zeme, vzduchu, ohňa a vody tiež vidia, že si zaslúžil Pomalú Smrť a tak mu odmietnu svoju pomoc.
A budúcnosť čaká...

Ak tento človek (ktorý ti nepomôže, aj keby mohol) sa rozhodne ísť cestou Pomalej Smrti, nenáviď ho preto, ale súciť s ním z celého srdca, lebo on to bude naozaj veľmi potrebovať. Nemaj v sebe zášť a pocit trpkosti. Odsoť od seba tieto emócie a budeš odmenený bohatým požehnaním. Ak zo srdca budeš nenávidieť svojho nepriateľa, potom aj ty sa staneš obeťou Pomalej Smrti. Odmeň nespravodlivosť odpustením a v tvojom živote sa všetko na dobré obráti.Prajem vám láskyplné vzťahy!
Monika

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM