Novú webstránku nájdete na adrese:


www.kozmicka.sk

 

Táto webová stránka  (Jakubeczova.sk) slúži už len ako archív.
Všetky aktuálne informácie od roku 2022 nájdete už len na Kozmicka.sk

10+2 užitočných rád pre terapiu tmou

Terapia tmouTento článok predpokladá, že ste sa už rozhodli absolvovať terapiu tmou. Či je to na 3, 7, 10 alebo aj viac dní, no chystáte sa prvýkrát nechať sa dobrovoľne zatvoriť do tmy. Prinášam vám niekoľko užitočných rád, ktoré veľmi oceníte na mieste, kde nie je nič iné, len vaše myšlienky...

Najdôležitejšie je uvedomiť si, že ak sa raz dvere zatvoria a svetlo zhasne, už sa k nemu nemôžete vrátiť, už si nemôžete povedať, jaj zabudol som, len sa pozriem, len brnknem domov...

Všetko si dopredu vybavte, odošlite poslednú sms ešte spred dverí miestnosti, kde mobilný signál je zaručený. Izba pre tmu je izolovaná, s veľkým predpokladom tam signál nechytíte. Ešte pri svetle si veci rozložte praktickým usporiadaním, a hlavne nie do cesty, kade budete chodiť na toaletu či sprchu.

  • Bonusový bod na začiatok

Pri rozhodovaní, či absolvovať terapiu tmou ste sa určite viackrát stretli s radou, aby ste si radšej nečítali zážitky tých, čo túto terapiu už majú za sebou. Súhlasím. Naozaj každý človek má iné dôvody pre pobyt a následne zažíva ja úplne iné situácie, pocity a skúsenosti. Nemať očakávania je veľmi ťažké, no snažte sa ísť do tmy s presvedčením, že vám to určite prinesie niečo pozitívne a tak si na to počkáte bez vplyvu cudzích skúseností.

Na prekonanie krízy je vhodné, ak máte cieľ, či obetujete tento pobyt pre niečo. Napríklad: Ak chcete zmeniť zamestnanie alebo sa chcete vyliečiť z nejakej choroby, povedzte si, že táto terapia je podporou pre dosiahnutie svojho cieľa. Je veľmi potrebné mať motivujúci prvok, ktorý vás prenesie cez krízu v tme.

  • 1. Oblečenie

Radšej si zoberte väčší kufor a oblečenie navyše, ako keby vám nejaké chýbalo. Môžete sa viac potiť, obliať sa vodou či sa nekontrolovateľne triasť zimou. Krátke aj dlhorukávové tričká, voľné nohavice, ktoré zasuniete do teplých ponožiek. Ak by totiž po vás liezol nejaký chrobák, takto ho nepocítite a nemáte stres. Majte veci v kufri poukladané tak, aby ste si pamätali, kde sú nepoužité, a kde už nosené odevy. Sáčky rôznej štruktúry by vám v tom mali pomôcť (napr. čisté do igelitky, nosené do šušťavých sáčok).

  • 2. Strava

Môžete sa rozhodnúť počas terapie tmou aj postiť, no neodporúča sa pri prvom pobyte. Je to silný zážitok aj bez toho, jedlo vám môže prísť ako skvelý priateľ, či časomerač. Väčšinou jedlo nosia raz za deň, musíte si ho zadeliť sami. V tomto sa spoľahnete na svoje telo, ktoré hlad zahlási. Aj keď tie biologické hodiny v tme pracujú trochu inak. Na toto sa pripraviť nedá. Na čo sa ale dá, to sú maškrty a vami donesené jedlo.

Veľmi, veľmi odporúčam NENOSIŤ so sebou nič, čo sa drobí alebo zanecháva omrvinky. Ak totiž hmyzu nedáte dôvod, nedolezie. Ak predsa bez keksíkov, či obľúbených bezlepkových krekrov nevydržíte, alebo možno musíte siahnuť na rezervné jedlo, lebo to, čo ste dostali ako denný prídel nebolo podľa vašej chuti, tak jedzte všetko nad uzatvárateľnou krabičkou alebo v sprche, kde po sebe vystriekate priestor. Možno preháňam, ale byť uzavretí v priestore, kde naozaj nič nevidíte s vedomím, že niekde ste potrúsili mňamkové jedlo pre mravce, či iný pre naše telo nepríjemný hmyz... nechcite to zažiť, hraničí to šialenstvom.

Ak sa teda pozriete na možnosti, čo so sebou ako rezervnú stravu, vychádza z toho jedine čokoláda. Ovocie tiež nie je veľmi dobrý nápad, buď má nejaký odpad, alebo ho musíte zjesť prvé dva dni (nakrájané, bezo zvyšku z uzatvorenej krabice). S čokoládou je potom jediný problém: Ak príjem energie je cca 2500 kcal a váš výdaj energie okolo 100 kcal denne, potom po týždni sa nechcite postaviť na váhu. Ak teda čokoládku, potom si zoberte malé tyčinky, ktoré ak otvoríte, hneď aj zjete. Ak predsa niečo nezjete, majte nato pripravenú špeciálnu krabičku, kde si to uzatvoríte – aj kvôli hygiene, aj kvôli pachom.

  • 3. Voda

Vodu určite budete dostávať čerstvú, no vlastná zásoba sa vám môže zísť. Buď sa vám minie denný prídel, alebo zdravo zapácha po pokazených vajciach a nedokážete ju piť, alebo ste jednoducho zvyknutí na svoju vodu. A v tej tme je voda dôležitejšia ako strava.

  • 4. Krabičky s jedlom

Ak máte akúkoľvek malú fóbiu z hmyzu, ak nie ste milovníci mravenčej prechádzky po vašom tele, či inej hávede lezúcej, plazúcej či bežiacej na viac nohách ako 2, potom si jedlo nakrabičkujte. Prídel dennej stravy vám podľa všetkého aj tak donesú v uzatváracích nádobách (obedár), ale krabičky sú nevyhnutné na prinesené jedlo, keksy a pod. a hlavne na odpadky. Ak zjete tyčinku, či keksy, obal vložte do jednej, na tento účel zasvätenej krabice. Sáčok je veľmi nepraktický a niekedy ani nestačí (kvôli priepustnosti, možným dierkam, trúseniu pri narábaní s ním a pod.)

Všetko si nakrabičkujte zvlášť. Oriešky do jednej, lentilky či sušené ovocie v čokoláde do druhej, jednohubkové keksíky/krekry do ďalšej krabičky. Už podľa hrkania rozoznáte, v ktorej je čo.

  • 5. Krabičky na iné

Všetky ostatné drobné pomôcky krabičkujte. Napríklad nožnice a pilník, špáratka či klipsy do vlasov. Sáčky nie sú vhodné, lebo keď v tme ich hľadáte a rukou ohmatávate veci, môžu vás pichnúť. A k úrazu nechcete prísť. Preto ak aj špáratka dáte do sáčku (vysoko odporúčam), potom ich ešte vložte do malej krabičky. A potom možno stačí jedna krabička na všetky drobné veci ako manikúrka v malom sáčku, špáratka v malom sáčku aj sponky v malom sáčku. V tej tme potom budete mať more času nato, aby ste si krabičku zobrali k sebe na posteľ, až posvätnými pomalými pohybmi vybrali všetky sáčočky a otvorili len ten, kde máte veci, ktoré aktuálne chcete použiť.

  • 6. Zipsy, vrecká

Všetky ostatné veci, ako napríklad hygienické potreby, krémy, a pod. majte v uzatváracích vreckách. A vždy všetko zatvárajte a zipsujte, nikdy totiž neviete, kedy to náhodou zhodíte z police, vypadne z rúk či inak sa nevychýli zo svojho miesta. Lebo absolútny základ v tme je, aby všetko malo svoje presné miesto. Vždy všetko dávajte na miesto presne tam, kde ste si to na začiatku umiestnili (alebo našli praktické miesto). V tme neplatí „veď si to na chvíľku len sem položím“. To „sem“ o pár minút už nevidíte a stačí malý pohyb a už stojíte v inom uhle od toho „sem“. Ak na tento nepísaný zákon pozabudnete, môžete všetko ohmatať, prejsť celú izbu a všetkého sa dotýkať, či to nie je hľadaná ponožka, či lyžička. V takom prípade oceníte uzatvorené krabičky, čo ak aj nezhodíte, aspoň sa obsahu nemusíte priamo dotýkať.

Je vhodné sa baliť do kufra/tašky, či do rôznych hygienických cestovných vreciek tak, aby už doma ste si premysleli logistiku používania. Všetko nech má svoje miesto a vyberiete ich len v prípade potreby. Pri pobyte v tme sa nevykladajú veci do skríň ako na dovolenke. Vrecká sú neoceniteľné. Ideálne je baliť sa do rôznych materiálov, aby ste si zafixovali, čo je v papierovom, čo v šušťavom a čo v hladkom igelite.

  • 7. Písacie potreby

Ak vám aj domáci poskytnú nejaké papiere a písacie potreby, odporúčam radšej investovať do poznámkového zošita s bočnou špirálovou väzbou. Vtedy viete popísané listy pretočiť, nové, kvalitné pero zastrčiť do prázdnych strán a tak označiť miesto, kde budete pokračovať. Pero ak je nekvalitné, môže púšťať farbu, rozmazať obsah, či inak znehodnotiť napísané (alebo odev). Pero ak nie je nové, riskujete, že vám vypíše počas pobytu, čo nezbadáte. Nechcite prísť o cenné odkazy, ktoré si v tme zaznamenáte!

Ak ste písací typ a predpokladáte, že budete veľa písať, zoberte si buď rôzne zošity (so špirálovou väzbou) a budete si pamätať, že prvý bol s pevnou doskou, druhý s tenkým, hladkým obalom, tretí s tenkým, ale vypuklým obalom a ten ďalší je veľký, A4 formát. Alebo si zoberte rovnaké, no na prvú vnútornú stranu (obal sa môže poškodiť) nalepte hrubšie, hmatom rozoznateľné nálepky. Do prvého zošita jednu nálepku, do ďalšieho dve atď. Takto hmatom rozoznáte, číslo zošita. Logicky, keď jeden v tme naplníte, hneď ho dajte na spodok kufra, aby ste ani náhodou nezačali písať doňho znova – s vedomím, že píšete do nového. Kvalitné nové pero je najistejšie, aj keď niektorí vsadia na grafit a píšu celý čas vysúvacou ceruzkou, ktorú ani strúhať netreba. Nevýhodou môže byť lámavosť tuhy, výhodou možnosť kreslenia v prípade kreatívnej chvíle.

  • 8. Voľnočasové aktivity

Okrem analýz, rozhovorov sami so sebou (a s terapeutom, resp. človekom, čo vám nosí jedlo), spaním a ničnerobením budete mať veľmi veľa času na aktivity. Lebo v tme sa čas vlečie ukrutne pomaly. Na rýchlejšie plynutie času si môžete zobrať napr. hudobný nástroj, aj keď asi nejaké už v izbe budú. Ďalej je vhodné pribaliť si masážny krém na masáž chodidiel – pred odchodom na terapiu si trochu vygúglite, ktorú orgán je kde na chodidle, verte mi, zíde sa vám to, keď sa budete musieť premasírovať z toho ničnerobenia. Budú vás bolieť kosti, svaly a možno každá bunka... a práve preto je cvičenie nevyhnutné.

Aj keď neradi cvičíte, tam sa rozhýbete určite. Vaše telo si to bude priam vyžadovať. Ak nemáte doma činky, ktoré sú perfektnou pomôckou v tme, tak dvíhajte fľaše s vodou, alebo sa vynájdite, no joga, 5 tibeťanov, cviky s vlastným telom či brušáky budú vašou dennou súčasťou. Akýkoľvek elektronický nástroj na hudbu (mobil, či MP3 prehrávač) je nevhodný, keďže má minimálne malú červeným svietiacu bodku na boku, čo je pri terapii tmou nežiadúce. Musíte si vystačiť vlastným hlasom, z čoho mi napadá ďalšie dôležité upozornenie:

Dávajte si pozor, akú hudbu počúvate pred nástupom do tmy. Ak si počas cesty v aute pustíte rádio a začujete pesničku, ktorú ani nemáte veľmi radi, zalezie vám pod kožu a prvé dlhé hodiny alebo aj dní sa vám môže prehrávať dokola v hlave. Potom ju musíte pracne prepísať, novou... začnete si ju spievať vždy, keď sa tá otravná spustí v hlave. 

  • 9. Nepotrebné, no nutné veci

Do niektorých vreciek tašky, či na spodok kufra si určite pribaľte vrecko s potrebami, ktoré označíte ako: toto nebudem potrebovať, ale pre istotu si to zoberiem. To sú napríklad lieky či náplaste proti bolesti. Hlava a kríže sa môžu ohlásiť a vy sa potom rozhodnete, kde je hranica vášho utrpenia. V mieste, kde každá minúta sa vlečie ako cúvajúci slimák dokedy budete trpieť bolesť hlavy (z absencie kávy, či iných biologických zmien vplyvom tmy) či nezvládnuteľné bolesti krížov z toľkého ležania na tvrdej posteli.

Ďalšou pomôckou a indikátorom je mastička na pery. Ak ju v tme budete potrebovať, zamyslite sa, prečo sa vám pery vysúšajú. Buď je veľmi teplo a máte málo kyslíka, alebo pijete málo vody, alebo to má iný dôvod, no kým to odstránite, je dobré si ich namazať výživným krémom špeciálne na pery.

A aj keď všetko budete mať naškatuľkované, môžete prísť k drobným úrazom od pichľavých nástrojov, preto je vhodné mať aj leukoplast. Otlaky z chodenia to nebudú, ale z nervozity, či z nudy odtrhnutá hrubá koža pri nechtoch či nohe môže spôsobiť nepríjemnosti. Zalepené až tak nebolia a nedráždia vás, aby ste si to viac a viac rozorvali.

Kapesníky by vám tam mali nechať domáci, ale ak by sa vám opakovane vyplavovali bolestivé spomienky, či by ste sa intenzívne čistili od vnútorných blokov, možno sa zídu rezervné kapesníky, kým vám domáci nedodajú nové. Aj keď v tomto prípade sa vynájdete aj s toaletným papierom...

Podľa citlivosti na cudzie hygienické priestory možno je vhodné mať aj prezúvky do sprchy. V tme naozaj nevidíte, kam šliapete, pre pokoj duše oceníte šľapky do vody.

Obľúbený vankúš či deka navyše je vždy vítaný prvok, aj keď možno to nebudete potrebovať. Toto dosť závisí od vybavenia izby či vášho postoja k cudzím veciam.

Dôležité je uvedomiť si a baliť sa s myšlienkou, že ak už budete vnútri, už nemôžete zavolať domov, aby za vami priniesli niečo, na čo ste zabudli. A existovať 3-7-10 dní bez vitamínových doplnkov, vatičiek na čistenie uší či rezervných teplých ponožiek sa dá, ale môže vám to spôsobiť menší komfort v prostredí, kde máte aj tak dostatočné obmedzenia.

  • 10. Keď to celé skončí

To, aby ste si zobrali so sebou tmavé slnečné okuliare so sebou, určite povedia aj ubytovatelia. Je nevyhnutné mať na očiach filter od množstva svetla pri ukončení pobytu v tme. Úplne najideálnejšie je to spraviť tak, že si otvoríte vchodové dvere ešte v noci, keď ešte slnko spí. Oči budú vnímať prírodu úplne jasne, vôbec sa vám nebude zdať, že je noc. Pribúdajúcim svetlom si skúste okuliare nasadiť a znova zložiť. Po východe slnka ale jednoznačne treba chrániť oči. Možno aj po príchode domov budete chcieť stiahnuť rolety.

Veľmi odporúčam zabezpečiť si niekoľkodňovú dovolenku po terapii tmou. Prvý, druhý a možno aj tretí deň budete mať ešte privykaciu fázu. Spánkový bordel vám rozhodí režim, telo si začne zvykať na pohyb a tráviaci systém sa tiež môže prejaviť rôzne. Musíte nechať čas telu vrátiť sa do svojich koľají, tma totiž nepôsobí len na psychiku, ale robí zmeny aj vo fyzickom tele. Nepokazte si to okamžitým navrátením sa do bežného života a stresu. Rodina aj práca počkajú.

Odpočívajte a prepíšte z poznámkového zošita svoje odkazy do počítača, či na iný papier (nech je to čitateľné) a držte sa rád vášho Vyššieho Ja, ktoré svoju múdrosťou vám radilo v tme.

Poznámka na záver, s čím som vlastne mala začať:

Ak máte strach z hmyzu a inej lezúcej hávede, máte dve možnosti:

  1. nechoďte do tmy, lebo po prvej polhodine skolabujete.
  2. naprogramujte sa na fakt, že izba bude čistá a drobulinký pavúčik sa na celý čas ukryje v takom kúte izby, kde ani nedočiahnete a prečká tam celý čas bez toho, že by odtiaľ vyšiel. Musíte uveriť tomu, že ste v bezpečí a bezhmyzovom prostredí.


Nech je váš pobyt v tme neoceniteľným zážitkom s pozitívnym prínosom!
Monika

Po terapii tmou

Z Vašich listov...

Ďakujem veľmi pekne za všetky listy a vyjadrenia čitateľov, či účastníkov osobných stretnutí (cez terapie konzultácie, medit. stretnutia, koučing a pod.)

Vlado po osobnom stretnutí napísal:
Som rád, že som stretol a mal možnosť 3 hodiny svojho života stráviť s takým človekom - s Vami. A potom ešte hodinu s Vašim hlasom (z CD) v aute. Celý čas, odkedy som odišiel, doteraz mám v duši príjemný pocit, pekný pocit. Asi sa tomu hovorí naplnenie.

Nikol po niekoľkých stretnutiach (terapia, koučing) napísala:
...Spomenula som si na ten maják u teba na chodbe ako svietil. A spojilo sa mi to s Tebou. Som Ti vďačná, že si majákom v mojom živote, akýmsi referenčným bodom. Že keď hľadám pravdu, ako to v skutočnosti naozaj je, v Tebe ju nachádzam. Cítim z Teba pravdivosť a lásku. Ďakujem.

Gabika po terapii (po čase) napísala:
Monika, mne sa také veci dejú... Každý deň je zázračný, každý deň mám dôvod ďakovať, takú pohodu, také šťastie doma prežívam, neviem to ani vyjadriť, máš na tom svoju zásluhu, Keby si mi neprišla do cesty, neviem a ani nechcem si predstaviť ako by som žila. Ďakujem Ti za to.

Ďalšie výpovede po terapii a ďalšie referencie

Eshop: www.Kozmicka.sk

www.kozmicka.sk

Zostaňme v kontakte aj cez Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Prevádzkovateľ tejto stránky, spoločnosť Akadémia-MIA s.r.o., Októbrová 1512/54, 92901 Dunajská Streda, IČO 36824909, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webu cookies potrebné pre fungovanie webových stránok a pre analytické účely. Používaním týchto stránok súhlasíte s uložením cookies do vášho prehliadača. Viac informácií. SÚHLASÍM